Strategic Leadership Team
Mr Christopher Dale |
Headteacher |
Mrs Victoria Turner |
Deputy Headteacher |
Senior Leadership Team
Miss Amy Pursey |
Foundation & Key Stage 1 Lead |
Mrs Hannah Lee |
Lower Key Stage 2 Lead |
Mrs Julie Lilly |
Upper Key Stage 2 Lead |
Mrs Antoinette Starmer-Smith |
Head of Inclusion |
Teaching Staff
Key Stage Two
Mrs Julie Lilly |
Year 6 |
Elm |
Miss Ciara Ewart |
Year 6 |
Oak |
Mrs Suzanne Bader |
Year 5 |
Willow |
Miss Amy Welsh |
Year 5 |
Maple |
Mr Robert Houghton |
Year 4 |
Beech |
Miss Rebecca Fellows |
Year 4 |
Birch |
Mr Gregory Dewey |
Year 3 |
Rowan |
Mrs Hannah Lee |
Year 3 |
Chestnut |
Key Stage One / Foundation Stage
Mr Joe Hooper |
Year 2 |
Fox |
Mrs Sabina Dunton & Miss Chantelle McHaffie |
Year 2 |
Rabbit |
Miss Debbie Kay |
Year 2 |
Hare |
Mrs Samantha Fisher |
Year 1 |
Otter |
Mrs Rachel Darling & Mrs Jessica Thorn |
Year 1 |
Badger |
Miss Courteney Hopper |
Year R |
Hedgehog |
Mrs Amy Pursey |
Year R |
Squirrel |
Specialist Resource Provision
Mrs Amanda Butler |
Specialist Resource Provision Lead Teacher |
Miss Chloe Wilson |
SRP Teacher |
Miss Samantha Wagland |
Higher Level Teaching Assistant |
Support Staff
Senior Administrator / Headteacher’s PA
Administrative Staff
Mrs Sandra Ailwood |
Finance Officer |
Mrs Hayley Bartlett |
Administrative Officer |
Miss Rachel Paice |
Administrative Officer (Admissions & Attendance) |
Miss Chloe Long |
Apprentice Administrative Officer |
Mr Steve Pilcher |
ICT Technician |
Higher Level Teaching Assistants
Ms Jo-Anne Arnold |
Mrs Ellie Lee |
Mrs Annette Vidler |
Miss Samantha Wagland |
Teaching Assistants
Miss Lucy Brennan |
Mrs Cherry Brown (1:1) |
Miss Kirsty Carswell |
Mrs Joanne Clark (1:1) |
Miss Victoria Cox |
Mrs Christina Dale |
Miss Amelia Ellis |
Miss Laura Hatwell (1:1) |
Mrs Megan Head (1:1) |
Miss Indigo Howes |
Ms Angela Jell (1:1) |
Miss Emilie Judge |
Mrs Lorna Leyshon |
Ms Nicola Liddell |
Miss Kelly Lowe (1:1) |
Miss Katy Mattock (1:1) |
Mrs Charlotte Mitchell |
Mrs Wendy Newman |
Mr Simon Ormondroyd |
Miss Danielle Phillips (1:1) |
Mr Christopher Shearn (1:1) |
Mrs Cherie Spencer-Rogers |
Mr Alex Warne |
Miss Stephanie Wayland |
Miss Courtney Williams |
|
|
Wellbeing Team
Ms Claire Gunn |
Learning Mentor, Nurture & ELSA Lead |
Ms Lisa Baker |
Family Liaison Officer |
Miss Emily Judge &
Miss Courtney WIlliams |
ELSA Support |
Caretaking and Cleaning Staff
Mr Andrew Leech |
Site Manager |
Mrs Kerry Couldridge |
Assistant Caretaker |
Cleaning Staff
Miss Amanda Coppens |
Mrs Susan Lucas |
Miss Gemma D’Andrade |
Mrs Angela Leech |
Catering Team
Mrs Susan Lucas |
Academy Catering Manager |
Miss Charlotte Rogers |
Assistant Cook |
Mrs Jackie Rogers |
Catering Assistant |
Miss Gemma D’Andrade |
Catering Assistant |
Lunchtime Assistants
Miss Emilie Judge
(KS2 LA Lead) |
Miss Courtney Williams
(KS1 LA Lead) |
Miss Lucy Brennan |
Mrs Cherry Brown |
Mrs Joanne Clarke |
Mrs Christina Dale |
Ms Claire Gunn |
Miss Laura Hatwell |
Ms Angela Jell |
Mrs Jade Koutikoff |
Miss Lucy Lindsey |
Miss Kelly Lowe |
Mrs Charlotte Mitchell |
Miss Danielle Phillips |
Miss Danielle Pruce |
Mr Alex Warne |
Miss Stephanie Wayland |
|
No member of staff earns over £100,000